Külotlu Çorap

Külotlu Çorap Sözlüğü

Beden Tabloları

Denye nedir?
Teknik olarak denye, çorapların dokunduğu ipliğin ağırlığı (yani kalınlığı) ile ilgilidir (daha fazla bilgi ilginiz çekerse, 1 denye 9000 metre uzunluğundaki ipliğin gram olarak ağırlığını ifade eder). Genellikle denye azaldıkça şeffaf görünüş ve ürünün hassasiyeti de artar. Bunun tersine opak çoraplar da ten göstermeyen kalın çoraplardır.

Burun
Çorap alırken seçebileceğiniz birden fazla “burun” çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Şeffaf, dayanıklı ve burunsuz…

Şeffaf Burun
Şeffaf burun, çorabın bacak, ayak ve burun kısımlarının aynı kalınlıkta olması demektir. Ultra ince külotlu çorapların çoğu bu özelliktedir. Şeffaf burunlu çoraplar önü açık ayakkabılarla, ayak parmaklarının olduğu yerde renk farkına neden olmaksızın rahatlıkla giyilebilir ancak bu özellik çorabın burun bölgesinin daha narin olduğunu gösterir. Özellikle de düşük denyelerde.

Dayanıklı Burun
Burnu takviyeli çoraplar daha gelenekseldir. Görünümünden de farkedebileceğiniz gibi burun kısımlarındaki örgüsü daha kalın ve sağlamdır. Hem örgüsü, hem de denyesi çorabın geri kalan bacak kısmından farklıdır. Bu da burnu güçlendirir ve şeffaf burundan daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

Burunsuz
Penti Dekolte Külotlu çorabında olduğu gibi bu tür çorapların burunları yoktur. Parmaklarınız açıkta kalır. Burun dikişi ayak parmaklarınızın başladığı yerde biter. Renkli boyanmış tırnaklarınızı göstermek istiyorsanız harika bir seçenektir. Açık ayakkabılar hatta parmak arası terliklerle bile giyilebilir.Pamuk Ağlı
Pamuk ağlı külotlu çoraplar konforlu olmasının yanı sıra, pamuğun hava alan bir madde olmasından dolayı kişisel hijyen açısından faydalıdır.

Naylon Ağlı
Pamuklu ağlar gibi naylon ağlı çoraplar da konforunuzu artırır ancak pamuktan yapılmadığı için hava geçirgenliği daha azdır.

Panelli Ağ
Büyük beden ve hamile çoraplarında külot bölümüne dikilerek daha rahat bir şekilde genişlemesini sağlayan ağ parçasıdır.

KÜLOT
Külotlu çoraplar külodu dayanıklı ve şeffaf külotlu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hangisinin nasıl göründüğü ile ilgili tam emin değilseniz ya da mini etek giydiğinizde nasıl göründüğü konusunda bir fikriniz yoksa bu konudaki kılavuzumuza bir göz atmalısınız.

Şeffaf Külotlu Çoraplar
Mini bir elbise ya da etek giymeyi planlıyorsanız külot kısmı şeffaf olan külotlu çoraplar sizin için ideal. Çünkü bacak ve külot kısmı parmak uçlarından bele kadar aynı denyededir (inceliktedir). Külot kısmı şeffaf olarak adlandırılan ürünler 5 denye de olsa 40 denye de olsa örgü kalınlığı bacaktan bele kadar aynı denye ve dokudadır.

Külodu Dayanıklı Çoraplar
Külodu dayanıklı çoraplarda külot kısmının denyesi bacak kısmının denyesinden daha kalındır. Sanki boxer şort giymişsiniz gibi görünür. Örgüdeki bu değişiklik kalçaların daha dik görünmesini sağlar ve çorabın dayanıklılığını arttırır, fakat mini etek giyiyorsanız külodu dayanıklı çorap pek de uygun olmaz.

Parlaklık

Mat
Mat külotlu çoraplar adından da anlaşılacağı gibi hiç parıltısız, tamamen mattır.
Premier serimizdeki gibi ipeksi mat çoraplar teninizi pürüzsüz gösterirken kıyafetinize zerafet katar.

Parlak
Parlak çorapların üzerinde belirgin bir parıltı vardır ve ışığı hemen yakalar. Parlak çoraplar bacaklarınızın üzerinde pürüzsüz ve ipeksi bir his yaratır.

Ultra Parlak
Çok parlak ya da wetlook çorapları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Külot Dikişi
Külot dikişi overlok(yuvarlak dikiş) ya da flatlock(düz dikiş) şeklinde iki çeşittir. Flat lock ürünler overlocka göre daha ince ve düz bir dikiş olduğundan ince, dar elbiselerden çorabın karına denk gelen yerindeki külot dikiş izini belli etmez.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Güzel bilgiler.

Bir Cevap Yazın